Siber Güvenlik Meraklılarının İzlemesi Gereken En İyi 9 Film


Filmler ve diziler, toplumun bilgi güvenliği hakkındaki düşüncelerini uzun süredir etkilemektedir. Hepimizin çok severek izlediği favori dizisi veya filmi vardır. Peki seninki nedir?

Siber güvenlik veya bizim tabirimiz ile “HACKER” dizileri veya filmleri her zaman ilgi çekmiştir. Ve benimde her zaman “olsun bir kere bakayım nasılmış” dediğim bir kategoridir. Peki her “HACKER” dizisi veya filmi izlenir mi? Ben oldukça seçiciyim bu konuda. O yüzden benim gibi zamanı kısıtlı olup nokta atışı yapmak zorunda olanlar için bir liste oluşturmaya karar verdim. Bu listede bazı filmler belki yeni jenerasyon için bugünün görsel kalitesinin altında olabilir ama 1 şansı da hak ettiklerini düşünüyorum. Öyleyse çekici bir başlık atıp listeye başlayalım 🙂 .

Gelmiş Geçmiş En İyi Hacker Dizi ve Filmleri

1.Hackers

Hackers Filmi, 1995 yılında Iain Softley tarafından yönetilmiş olan ABD siber güvenlik kategorisinde yapıttır. Başrol oyuncuları Mathew Lillard, Angelina Jolie ve Jonny Lee Miller‘dır.

Küçük bir çocuk ABD Gizli Servisi tarafından bilgisayar virüsü yazmaktan tutuklanır ve 18. yaş gününe kadar bilgisayar kullanması yasaklanır. Yıllar sonra, yeni arkadaşları ile tehlikeli bir bilgisayar virüsünü yaymak için bir plan yaparlar ancak Gizli Servis ve virüsün yaratıcısı olan bilgisayar dehası tarafından takip edilmektedir.

Kahramanın kelepçelendiğinde ve bir polis arabasının arkasına tıkıştırılırken söylediği bir ifade olan “Hack the planet” ifadesi, saldırgan güvenlik uzmanları için bir slogan haline gelmiştir.

2. V for Vendetta

Evet evet… “Listede neden bu film var” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak bu film tüm ülkeleri etkileyecek bir grup olan “Anonymous” simgesi olan maskeye ev sahipliği yapıyor. Bu maskeye de “Guy Fawkes” denir.

Zorbalığa karşı duruşun bir simgesi olmuştur. V for Vendetta, 2005 ABD-Almanya ortak yapımı olup 2006’da gösterime giren film. Wachowski kardeşlerin sinemaya uyarlayıp yapımcılığını üstlendiği filmi daha önce Matrix üçlemesinde yardımcı yönetmenlik yapan James McTeigue yönetti.

3. Matris

Kırmızı hapı mı yoksa mavi hapı mı alacaksın?

Yapay zekanın insanları köleleştirdiği ve onları gerçek dünyadan ayırt edilemeyecek bir sanal gerçeklikte hayatlarını yaşamaya mahkum ettiği bir dünya hakkındaki bu eğlenceli ve ikonik filmde bilgisayar korsanlığı büyük ölçüde yokken, The Matrix metaforları bilgisayar korsanlığı ve kötü amaçlı yazılım ve doğayı tartışmamızı sağladı.

Dünyamız gittikçe daha fazla bağlantılı hale geldikçe, siber güvenlik tehdidi büyüyor. 

4.WarGames

WarGames: The Dead Code, Randall Badat ve Rob Kerchner tarafından yazılan ve Stuart Gillard’ın yönettiği 2008 Amerikan doğrudan video gerilim filmidir. 1983 yapımı WarGames filminin devamı niteliğindedir.

Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı, çevrimiçi bir terörist saldırı simülatörü oyunu oynayan Amerikalı bir genç hacker ın ABD’yi yok etmek için gerçek bir terörist olduğuna inanmaya yönlendirilir.

5.SNEAKERS

Phil Alden Robinson’ın yönettiği 1992 tarihli bir macera filmidir. Filmin başrollerinde Robert Redford, Dan Aykroyd, Sidney Poitier, River Phoenix, Ben Kingsley gibi birçok yıldız barındırır.

Korku uyandıran aşırılıklardan kaçınırken hem eğlenceli hem de (çoğunlukla) teknik olarak doğru olmayı başaran 1992 türünün bir klasiğidir. Film, fiziksel penetrasyon testçisi Robert Redford ve ekibinin bir komplo ile karşı karşıya gelen ekibini konu alıyor.

6. Tron

Tron, Steven Lisberger’in yönetmenliğinde başrollerini Jeff Bridges, Bruce Boxleitner, Cindy Morgan’ın paylaştığı 1982 yapımı bilimkurgu-aksiyon filmi. Tron Efsanesi, 2010’da yayınlanan devam filmidir.

Oyunun içine çekilen ve hayatı için oynamaya zorlanan kahramanımız tüm seviyelerde ilerler ve alçakça Usta Kontrol Programı ile yüzleşir. Zayıf özel efektler, kamp oyunculuğu ve B sınıfı bir senaryo ile birleştiğinde, bu film alay konusu olmaya değer ama yine de insan ve makine arasındaki ilişki üzerine tuhaf düşüncesiyle izlenebilir. 

7.Mr Robot

Mr. Robot, Sam Esmail tarafından kaleme alınmış Amerikan psikolojik gerilim-dram televizyon dizisi. Dizinin baş karakteri Elliot Alderson, sosyal anksiyete bozukluğu, Çoklu Kişilik Bozukluğu ve klinik depresyon ile boğuşan bir siber güvenlik uzmanı ve hacker’dır.

8. 23

Film, Almanya’nın Hannover kentinde yaşayan bir grup genç hacker’ın gerçek hikayesinden uyarlanmıştır. Genç ve kimsesiz bir adam olan Karl Koch’un tüm varlığı bilgisayarıdır. Robert Wilson’un İlluminatus kitabının etkisinde kalan Karl, kitaptan ilham aldığı komplo teorilerini internet ortamında tartışmaya başlar. İşleri daha büyük bir boyuta taşıyan genç adam arkadaşı David ile birlikte hükümet ve ordu bilgisayarlarına erişmeye başlar. Karl’ın Pepe’den bilgisayar korsanlığından iyi para kazanacağını öğrenir. Bunun için Doğu Berlin’e giderek KGB’ye ulaşmaya çalışır.

9. In Ascolto

Dünyanın en büyük ABD dinleme istasyonundaki kurumsal etkinin derecesinden uzaklaşan yaşlanan bir NSA subayı, İtalyan Alplerinde yükseklerde gizli bir karşı dinleme istasyonu kurar.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir