Siber Terörizm ve Siber Savaş nedir?

Siberterörizm ve siber savaş günümüzün gündemdeki konularıdır. Bunların ne olduğunu veya kuruluşunuzu bunlara karşı nasıl koruyabileceğinizi biliyor musunuz? Öğrenmek için blog yazımı okuyun!


siber terör

Siberterörizm ve siber savaş günümüzün gündemdeki konularıdır. Bunların ne olduğunu veya kuruluşunuzu bunlara karşı nasıl koruyabileceğinizi biliyor musunuz? Öğrenmek için blog yazımı okuyun!

Günümüz medyasında siber terörizm ve siber savaş terimlerine çok sık değinilmektedir. Birçoğu olası bir siber savaştan korkuyor ve birçoğu, çok daha fazla dijitalleştirilmiş özellikler kazanmak için terörizmin değişmekte olduğunu söylüyor. Bu yazıda siber savaşın ne olduğunu, siber terörizmin ne anlama geldiğini ve kuruluşunuzu siber savaşa ve siber terörizme karşı nasıl koruyabileceğinizi anlatacağım.

Siber terörizm nedir?

siber suc

Siber terörizm terimi, ciddi bedensel zarar veya hatta ölümle sonuçlanan tehdit veya sonuçlanan şiddet eylemlerini gerçekleştirmek için İnternet’in kullanılması anlamına gelir. Siber terörizm eylemleri genellikle yıldırma, korku ve tehdit yoluyla siyasi veya ideolojik avantajlar elde etmeyi amaçlar.

Bazen siber terörizmin tanımı, solucanlar, virüsler, kimlik avı etkinlikleri ve çeşitli diğer kötü amaçlı yazılımlar ve programlama komut dosyaları gibi çeşitli araçlar kullanılarak bilgisayar ağlarının kasıtlı olarak bozulması gibi terörist faaliyetleri kapsayacak şekilde genişleyebilir.

Siber terörizmin tanımı büyük ölçüde bağlama ve değişmeye meyillidir. Siber terörizmi, yalnızca insanların fiziksel refahını tehdit eden eylemlere indirgeyen bir tanım, siber terörizmin bilgi çalmak veya saklamak yoluyla avantaj sağlamayı da amaçlayan yönünü yok saymak demektir. Siber teröristler bilgi sızdırdığında veya çaldığında, hükümetlerin ve büyük ölçekli kuruluşların sistemlerine sızdıklarında, bir mülke veya bir kişiye doğrudan fiziksel zarar vermezler, ancak bu tür veri ihlallerinin neden olduğu kesinti çok çok zararlı olabilir. Öte yandan, bazı uzmanlar , yukarıda açıkladığım şekilde bilgi edinmenin ve saklamanın yasadışı yollarının yalnızca bilgisayar korsanlığı olarak görülmesi gerektiğini savunuyor. Bu tür uygulamalar fiziksel zarar veya korkuya neden olmadığı için siber terörizm yerine bilgisayar korsanlığı deniyor.

Yine de, bilgisayar korsanlarının ve siberteröristlerin neden olduğu sorunların üstesinden gelmek için, en azından işe yarayan bir tanım bulmamız gerekiyor. Siber terörizmi , ekonomik motivasyonlar yerine ideolojik motivasyonlar için yapılan bir organizasyonun dijital varlıklarına ve / veya dijital olarak depolanan bilgilerine yönelik saldırılar olarak tanımlayabiliriz .

Kuruluşumu Siber Terörizme Karşı Nasıl Koruyabilirim?

Siberterörizm hemen hemen herkesi etkileyebilir veya hedef alabilir, bu yüzden hazırlıklı olmak her zaman en iyi çözümdür. Kuruluşunuzun güvenlik durumunun kalıcı ve / veya gelişmiş saldırılara dayanacak kadar iyi olduğundan emin olmak istiyorsanız, düzenli kontroller yapın(Örnek Sızma Tesi) . Güvenlik önlemlerinizi düzenli olarak test edin, güvenlik açıklarını tespit edin ve azaltın. Ayrıca, araçlarınızı, yazılımlarınızı ve güvenlik duvarlarınızı düzenli olarak güncellediğinizden emin olun.

Bir kriz planı oluşturun, siber güvenliğinizdeki ve / veya BT ekibinizdeki herkesin kriz durumunda rollerinin ve sorumluluklarının neler olduğunu bilmesini sağlayın. Ayrıca, tek bir güvenlik çözümüne güvenmeyin. Her zaman bir yedek planınız ve yedek önleminiz olsun.

Siber savaş nedir?

siber savas

Basitçe söylemek gerekirse, siber savaş, geleneksel savaşla karşılaştırılabilecek bir zarara neden olmak için bir ulusa saldırmayı amaçlayan tüm eylemleri ve süreçleri kapsar. Siber terörizme benzer şekilde, siber savaşın varlığı ve tanımı konusunda hararetli bir tartışma vardır. Bazı uzmanlar, günümüz dünyasında savaşın, teknoloji kullanımının yıkıcı sonuçlar yaratmasına izin verecek şekilde geliştiğini iddia ediyor.

Bazı uzmanlar ise siber savaş teriminin devlet düzeyine uygun olmadığına, agresif siber saldırılara fiziksel hasara neden olmadığına ve geleneksel bir ‘savaş’ ile benzer bir yapı izlediğine inanmaktadır.

Siber savaşın tanımına veya varlığına ilişkin anlaşmazlığa bakılmaksızın, Kuzey Kore de dahil olmak üzere çeşitli ulusların diğer uluslara ve devletlere karşı saldırgan siber eylemler gerçekleştirdiği bilinmektedir .


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
Ahmet Kaptan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir